یکشنبه 25 فروردین 1398  12:05 ب.ظ

دارک وب (Dark Web)؛ جهنم دنیای آنلاین!

دنیای اینترنت و وب تنها به وب سایت و محیطی هایی در آن می بینیم محدود نمی شود؛ با وجود میلیاردها وب سایت که به آسانی در دسترس کاربران قرار دارند، بخش اعظم اینترنت از دید عموم مخفی بوده و مانند یک دنیای موازی با اینترنت عمومی در حال رشد است.

طبق آخرین نظر متخصصان، تنها بین ۴% الی حداکثر ۱۰% از فضای اینترنت در اختیار عموم قرار دارد و مابقی آن را سرویس هایی مانند دارک وب (Dark Web) یا دیپ وب (Depp Web) تشکیل می دهند. دنیایی پر از تاریکی و نفرت که متاسفانه کاربران در سراسر جهان طرفدار آن بوده و به دلیل استقبال بی نظیر از آن، پایانی برای این سیاهی وجود ندارد…


وب تاریک (Dark web) به شبکه‌ای گفته می‌شود که در دسترس عموم قرار نمی‌گیرد و بیشتر برای مقاصد غیرقانونی مورد استفاده قرار می‌گیرد و همهٔ فعالیت‌های آن غیرقابل ردیابی و شناسایی است. در این شبکه اطلاعات جامعی نهفته شده که افراد ناشناس آن‌ها را مدیریت می‌کنند، هکرها، تروریست‌ها و افراد سودجو غالبا این دسته از افراد را تشکیل می‌دهند. دارک وب را وب سایت هایی تشکیل می دهند که برای عموم مردم قابل مشاهده و مشارکت است اما محدودیت هایی برای دسترسی به آنها وجود دارد؛ مانند IP و سرورهای مخفی. حتی برخی از سرورهای موجود در جهان تنها به دارک وب سرویس می دهند.

برخی بر این باورند که سرویس دهنده های دارک وب (سرورها) با یکدیگر در تعامل و همکاری هستند؛ به طوری که برای جلوگیری از ردیابی، IP و حتی داده های Data Base را به طور مداوم با یکدیگر جا به جا می کنند. بدین ترتیب شناسایی مکان و سرویس دهنده اصلی بسیار دشوار می شود. اطلاعات موجود در دارک وب توسط سامانه های رمز گذاری محافظت می گردد و این رمزگذاری ها نیز با یکدیگر متفاوت است؛ در نتیجه با یک رمزگذاری نمی توان به ماهیت محتوای تمامی آنها پی برد. برای دسترسی به اطلاعات آن باید از چندین پِی‌وال‌ها گذشته و از نرم‌افزارهای به خصوص استفاده کرد. برخی سرویس های مهم مانند “هیدن ویکی” (Hidden Wiki) نیز در این بخش حضور دارند.

هیدن ویکی یک ویکی مقاوم در برابر سانسور است که به صورت یکی از سرویس های تور (سامانه نرم‌افزاری) اداره می‌شود و هر کسی می‌تواند آن را به صورت ناشناس ویرایش کند. صفحه اصلی این ویکی فهرستی از از لینک‌ها به دیگر وبسایت‌های onion را دربرمی‌گیرد. این سرویس مخفی از دامنه سطح‌بالای ساختگی استفاده می‌کند که تنها می‌توان از طریق تور یا یکی از دروازه‌های تور به آن دسترسی داشت. بخش دیگری از هیدن ویکی وجود دارد که به قسمت سانسور نشده (Uncensored Hidden Wiki) مشهور است، علاوه بر تمامی موارد ذکر شده دارای تصاویری از پورنوگرافی کودکان، کودک آزاری و حتی حیوان آزاری است.


دارک وب از هیچ یک از موتورهای جستجو بهره نبرده و به طور کلی در موتورهای جستجو اثری از آن نیست! باورش سخت است که بیش از ۹۰% از اطلاعات اینترنت در موتورهای جستجو جایی ندارند. این وب سایت ها برای مخفی ماندن هویت خود از نوعی ابزار موسوم به تور (Tor) بهره می برند. طبق آخرین اطلاعات موجود، بسیاری از اطلاعات وب سایت های دارک وب در پایگاه داده هایی همچون LexisNexis ذخیره می گردد. بر اساس تحقیقاتی که توسط نشریه Nature به چاپ رسیده، گوگل هم قادر به ایندکس کردن دارک وب و ردیابی آن نیست.

دارک وب و دیپ وب در دو مقوله مهم است؛ دیپ وب دنیایی به نسبت بزرگتر دارد و تمامی وب سایت های موجود در آن قابل ردگیری و جستجو در موتورهای سرچ (Search Engine) نیستند. افزون بر آن دیپ وب شامل اطلاعاتی مانند دیتا بیس وب سایت ها، ایمیل ها و … می گردد. پس دارک وب به نوعی از زیر مجموعه های دیپ وب است. اما دارک وب دارای یک تفاوت تکنیکی بزرگ است؛ دارک وب شامل وب سایت و صفحاتی است که کودک آزاری، مواد مخدر، قمار و… را در بر می گیرد. اتصال به دارک وب یا دیپ وب چگونه صورت می گیرد؟ کاربران این دنیای تاریک در ابتدا نیازمند یک VPN خواهند بود و عموما به وسیله نرم افزار یا مرورگر Tor Browser وارد دارک وب می شوند. پس از اتصال Tor، ادامه اتصال به وسیله دایکتوری ها پنهان صورت می گیرد. در برخی مواقع نیز کاربران با IP و رمزهای عبور اختصاصی به طور مستقیم پس از اتصال Tor وارد دارک وب می شوند.

مهمترین دلیل استفاده از VPN جلوگیری از ردیابی IP کاربران است. نیروهای امنیتی در بسیاری از کشورها، کاربران دیپ وب را از طریق دسترسی آنها به Tor شناسایی می کنند. در برخی موارد نیز کاربران IP های یک سرور دیگر در خارج از کشور محل سکونت خود را خریداری کرده و به وسیله آنها به دیپ وب متصل می شوند. این اقدام می تواند کاربران دیپ وب را از شر هکر ها نیز مصون دارد. کاربران در زمان اتصال به دیپ وب میکروفون و وب کم خود را خاموش کرده و جلوی آن را مسدود می کنند. ظاهرا دریافت اطلاعات کاربران از طریق در دیپ وب کار چندان سختی نخواهد بود. (به دلیل مسائل اخلاقی از صحبت در زمینه شیوه های اتصال پرهیز می کنیم).


(مسدود بودن وب کم و خروجی های صوتی نوت بوک مارک زاکربرگ)

مردم در دارک وب به دنبال چه هستند؟ دارک وب مکان مناسبی است برای هر آنچه که در واقعیت یک رویا به نظر می رسد! به عنوان مثال می توان به بیماران جنسی اشاره کرد. کودک آزاری، حیوان آزاری، تجاوز های وحشیانه که حتی منجر به قتل قربانی می گردد و… از جمله پر طرفدار ترین بخش های دارک وب است. این مبحث به دو نحو قابل اجرا است.

۱-کاربرانی با خرید رمزهای عبور در ساعتی خاص آنلاین شده و همگی به یک وب سایت و یا سرویس دهنده آنلاین متصل می شوند. سپس تصاویر برای همگی به طور مستقیم پخش شده و تماشاگران قادر به درج کامنت هستند. ویدیوهای پخش شده گاها با یک سناریو به درخواست کاربران ادامه پیدا می کند.

۲-ویدیو ها به صورت آفلاین از پیش ضبط شده و سپس در ازای پرداخت هزینه نمایش داده می شوند.

مواد مخدر دیگر تجارت پر سود در دارک وب است. خرید و فروش انواع مواد مخدر به طور کلی و جزئی در دارک وب انجام می شود و این مواد به شیوه های جاسازی شده مانند جاسازی در ادوات موسیقی، خرید های آنلاین روزمره، عروسک و… به دست خریدار می رسد. خرید و فروش سلاح گرم نیز یک تجارت بسیار پر طرفدار است. جالب است بدانید که نه تنها کاربران عادی، بلکه نشانه هایی در دست است که برخی از دولت ها نیز از این بازار سیاه به خرید اسلحه، انواع بمب، مواد منفجره، سلاح های غیر متعارف و… می پردازند. بازار اسلحه بسیار پر درآمد بوده و رد پای دولت ها نیز به خوبی در آن مشاهده می شود.

خرید و فروش سلاح می تواند در کشور ثالث صورت گیرد. این اقدام به دلیل حفظ امنیت خریدار و مخفی ماندن اطلاعات وی است. یکی از نکات بسیار مهم در دارک وب آن است که هدایت کنندگان آن هیچگاه حتی در صورت دستگیری به طور کامل معرفی نمی شوند. کوچکترین اطلاعاتی در زمینه هویت احتمالی آنها وجود ندارد. با وجود آنکه برخی از سرورهای سرویس دهنده نیز قابل شناسایی است، اما خبری از جلوگیری آنها وجود ندارد.


فیلم های هالیوودی را جدی بگیرید! در دارک وب می توان به استخدام قاتل پرداخت. استخدام و به کارگیری آدمکش با اهداف تعریف شده نیز از جمله دیگر تجارت های کثیف در دارک وب است. گاها Hitman و شخصی که آن را استخدام می کند، هیچگاه یکدیگر را مشاهده نمی کنند. تنها ماموریت انجام شده و هزینه پرداخت می شود. اما قوانینی محکم نیز در این زمینه وجود دارد؛ به عنوان مثال نمی‌توان قاتلی را برای به قتل رساندن افراد برتر دنیای سیاست مانند رئیس جمهورها استخدام کرد. در دارک نت برخی شرکت‌های خصوصی و غیرقانونی در حال فعالیت هستند که معتقدند اگر کسانی که کینه‌های شخصی دارند می‌توانند با استخدام قاتل، فرد مورد نظر خود را به قتل برسانند.

خرید و فروش اعضای بدن انسان نیز به عنوان یک شاخص مهم و پر درآمد در دارک وب فعالیت می کند؛ اعضای بدن مانند قلب، کلیه، چشم، کبد و… از جمله محصولات مورد تجارت در این بخش است. قربانی های این بخش از دارک وب نیز هیچگاه شناسایی نمی گردند. ارز های تقلبی و جعل اسناد شناسایی و ثبت نیز در دارک وب مشتری و خدمات دهنده های مخصوص به خود را دارند. نسخهٔ جعلی تمامی مدارک مهم از جمله پاسپورت، گواهینامه رانندگی، مدارک شهروندی، کارت شناسایی، مدارک دانشگاهی، مدارک مهاجرتی و حتی کارت شناسایی دیپلماتیک از طریق دارک نت قابل تهیه است.

 

استخدام هکر ها نیز در دارک وب جایگاه خاصی دارد. برترین هکرهای جهان در دارک وب حضور دارند و پس از یک قراداد کاری، به اهداف مورد نظر حمله می کنند. جالب است بدانید که تا کنون حملاتی موفق آمیز به گوگل و لاکهید مارتین صورت گرفته است که پس از ریشه یابی، پای هکرهای دارک وب به میان آمد است. قاچاقچی های جنسی نیز در این میان بازار سیاه خود را دارند؛ دختران و کودکان دزدیده شده از اقصی نقاط جهان در دارک وب به خرید و فروش گذاشته می شوند. برای فروشنده اهمیتی ندارد که انسان های فروخته شده به چه سرنوشتی دچار می شوند. این افراد در کشورهای نا امن، جنگ زده، درگیر جنگ های داخلی، دولت های کثیف و… زندگی می کنند که توسط تیم های آدم ربایی به آسانی ربوده شده و از کشور خارج می گردند.

از جمله دیگر طعمه های قاچاقچی های انسان، مردمی هستند که خواهان خروج غیر قانونی از کشورهای خود هستند. متاسفانه بسیاری از آنها برای فرار از یک وضعیت بد، به بدترین سرنوشت ها دچار می شوند! دزدیده شدن توریست هایی که از دارک وب سر درآورده اند نیز این لیست را تکمیل می کند. به همین علت کشورهای توسعه یافته و امن همواره به مردم خود در زمینه سفر به این کشورها هشدار می دهند. یکی از نکات جالب توجه در زمینه افراد ربوده شده که در دارک وب قربانی شده اند، کمبود شواهد و سرنخ هایی است که منجر به دستگیری مجرمان گردد. خانواده و دوستان این افراد گاها با مشاهده آنها در ویدیوهای دارک وب متوجه دزدیده شدن آنها می شوند.

 

تنها کشورهای توتالیتاریسم غرق در دارک وب نیستند؛ بسیاری از کشورهای توسعه یافته مانند ایالات متحده و انگلستان نیز درگیر مشکلات دارک وب هستند. در گذشته کشورهای اروپای غربی نیز جزئی مهم از داد و ستد های دارک وب بودند که البته همچنان برخی از آنها در آن حضور پر معنی دارند. در برخی از اتصالات دارک وب که از کشور چین صورت گرفته است، نشانه هایی از یک سرور VPN بسیار قدرتمند و سازمان یافته وجود دارد که موجب نگرانی شده است. یکی از نکات جالب توجه در زمینه افراد ربوده شده که در دارک وب قربانی شده اند، کمبود شواهد و سرنخ هایی است که منجر به دستگیری مجرمان گردد. خانواده و دوستان این افراد گاها با مشاهده آنها در ویدیوهای دارک وب متوجه دزدیده شدن آنها می شوند.

یکی از دلایلی که دولت در کشورهای توسعه یافته مانند دو کشور مورد اشاره به استراق سمع و رهگیری فعالیت های اینترنتی کاربران می پردازد، همین مسئله است. همانطور که در ابتدای متن نیز بدان اشاره کردیم، موتورهای جستجوی فعلی قادر به پیدا کردن مطالب و محتوای دارک وب نیستند. اما در اواسط سال ۲۰۱۴ یک هکر اولین موتور جستجوی ناشناس و توزیع شده دارک وب با نام Grams را توسعه داد Grams به کاربران این امکان را می‌دهد تا بتوانند مواد مخدر، اسلحه‌ها و حساب‌های کاربرای به سرقت رفته در وب‌سایت‌های پنهان را جستجو کنند. با این وجود لینک های دارک وب مدام در حال تغییر است و حتی در بسیاری از موارد پس از یک گردهمایی آنلاین، لینک سرویس دهنده به طور کلی نابود می گردد.

 

و اما یک سوال بسیار مهم در این زمینه وجود دارد؛ نیروهای انتظامی و پلیس قادر به دستگیری هدایت کنندگان نیستند؟ بسیاری از کشورهای جهان بخشی را در پلیس ملی، فدرال، مخفی و سایبری خود تاسیس کرده اند که فعالیت های دارک وب را شناسایی و مجرمان را دستگیر نماید. به عنوان مثال در بخش های فقیر نشیت کشور فیلیپین دزیده شدن کودکان، تجاوز و استفاده های ابزاری در دارک وب امری شناخته شده بود اما به دلیل ضعف امنیتی در این قسمت از کشور، اقدام خاصی در این زمینه صورت نمی گرفت اما به تازگی اخباری در این زمینه منتشر شده است که یک واحد ویژه از نیروهای پلیس فیلیپین برای کنترل اوضاع این مردم سازماندهی شده اند. نیروهای FBI یا پلیس فدرال ایالات متحده نیز به طور مداوم در این زمینه حضور دارند.

کشف و ردیابی چند تیم بسیار خطرناک که اعضای بدن دختران را قطع کرده و سپس دختران را به صورت زنده در دارک وب به فروش می رسانند، از جمله آخرین اقدامات FBI در این زمینه بوده است. در نوامبر ۲۰۱۴ بود که FBI و Europol شبکه‌هایی عظیم مخفی شده در شبکه تور که مرتبط با مواد مخدر و پول شویی بودند را نابود کردند. در این مجموعه سه سایت بزرگ و معروف از ۶ سایت مرتبط با مواد مخدر قرار داشتند. با این وجود این اقدامات به هیچ وجه از سرعت رشد دارک وب جلوگیری نکرده و تنها مانند مسکن های موقتی است.

از آنجایی که دارک وب دارای درآمد سرشاری است، برخی از دولت ها به طور مخفیانه آن را حمایت می کنند. کشورهای آفریقایی، آمریکای لاتین و اروپایی شرقی در ظن این اتهام قرار دارند. برخی کشوهای آسیایی از جمله کشورهای پر جمعیت نیز مدت هاست که لیست پر طرفدارترین کاربران دارک وب قرار دارند. ردگیری دارک وب به دلایلی که در طول متن به آن اشاره کردیم، کاری دشوار و گاها غیر ممکن است. دارک وب تنها زمانی نابود خواهد شد که کاربران دست از پشتیبانی آن بردارند.


  • آخرین ویرایش:یکشنبه 25 فروردین 1398
نظرات()   
   
یکشنبه 25 فروردین 1398  12:04 ب.ظ

کدام اینترنت همراه برای شما مناسب است؟

حالا نه این که دوره ADSL سر آمده باشد اما دور دور اینترنت های همراه و رقابت خونین اپراتورهای تلفن همراه برای جذب کاربر بیشتر است. ممکن است در آغاز در برابر وسوسه داشتن اینترنت همراه مقاومت کنید اما دو بار که ۱۲ شب ته شهر ماندید و به نرم افزارهای تاکسی یاب نیاز پیداکردید و دو بار که کار اینترنتی ضروری داشتید و ADSL بازی ردآورد و مسئول پیشتیبانی معتقد بود اشکال از مودم است، متوجه می شوید که در این دوره و زمانه اینترنت همراه از نان شب هم واجب تر است.

در این مطلب ویژگی های بسته های متنوع سه اپراتور اصلی تلفن همراه را آورده ایم تا با چشمانی کاملا باز انتخاب کنید که کدام نوع بیشتر به کارتان می آید و همراه واقعی شما چه کسی است، البته به تعداد آدم های روی زمین بسته هست برای رسیدن به اینترنت همراه. ما اینجا فقط چند پیشنهاد جذاب تر را مرور کرده ایم.

اگر کار فوری دارید (ایرانسل)

ایرانسل بسته های ساعتی ای دارد که راست کار شماست. اول ساعتتان را نگاه کنید، چون اگر شب باشد می توانید با قیمت مناسب تری اینترنت بخرید. یک ساعت اینترنت نامحدود بین ساعت دو بامداد تا هشت صبح ۹۰۰ تومان ناقابل قیمت دارد، البته اصلی وجود دارد که می گوید هیچ وقت به سرعت اینترنتی که نامحدود است، اعتماد نکن. لذا راه دیگر این است که یک گیگ اینترنت روزانه به قیمت ۲۰۰۰ تومان بخرید و آن را یک ساعته مصرف کنید. خوبی اش این است که با باقیمانده اش می توانید نرم افزارهایتان را به روز کنید و ته اش فایل مورد علاقه خود را هم دانلود کنید.


اگر کار لحظه ای دارید (همراه اول)

بستگی زیادی دارد که چقدر از تلگرام، اینستاگرام و چیزهای دیگر استفاده می کنید، اگر مصرفتان زیاد نباشد، بسته آلفای روزانه همراه اول با ۱۵۰ مگابایت حجم و ۱۰۰۰ تومان قیمت برایتان مناسب است یا اگر سرعت برایتان مهم تر است، بسته آلفا پلاس همراه اول را بگیرید که ۱۰۰ مگا بایت حجم روزانه و ۱۰۰ مگابایت حجم شبانه دارد، ۱۵۰۰ تومان است و در عوض سرعت بهتری دارد. گاهی هم مجبور می شوید این کار را بکنید، چون جایی که هستید، سرعت کم است و اینترنت آلفا اعصابتان را خط خطی می کند.

اگر یک دانلود سنگین دارید (رایتل)

اپراتور سوم با توپ پر کارش را شروع کرد و تمرکزش را روی ارائه اینترنت های خفن قرار داد. رایتل یک بسته یک روزه ۸۰۰ مگابایتی دارد که اگر حجم مورد نیازتان در یک روز بالا باشد، انتخاب ایده آلی است. لوس بازی های اینترنت شبانه و این ها را هم ندارد و کل حجم را در روز روشن تقدیمتان می کند اما مشکلش این جاست که قیمت بالای دارد و برای استفاده از آن باید ۷۰۰۰ تومان ناقابل بپردازید ولی قبل از خریدن اینترنت مطمئن شوید که فقط یک روز به  آن نیاز دارید، چون با این حوالی قیمت می توانید اینترنت های بلندمدت تر و به صرفه تری بخرید.

اگر تکلیف تان معلوم است (ایرانسل)

یک پیشنهاد اقتصادی این است که حجم مصرفی تان را مدیریت کنید و هزینه کمتری هم بپردازید. در این صورت می توانید بسته شش ماهه ایرانسل را با ۱۲ گیگابایت حجم روزانه و ۱۲ گیگابایت حجم شبانه انتخاب کنید که ۵۵ هزار تومان قیمت دارد و نزدیک به همان ماهی ۱۰ تومان کلاسیک است. اگر هم می دانید اهل قناعت نیستید و مصرفتان بالاست، بسته شش ماهه ۷۲ گیگابایتی را بگیرید که کلا هم روزانه است و ۱۵۰ هزار تومان ناقابل قیمت دارد. خرید بسته های بلندمدت مثل وقتی است که تعداد زیادی جنس می خرید و می گویید داداش یه تخفیل رو کلش به ما بده؛ یک چنین حالتی!

اگر برای مسافرت می خواهید (رایتل)

عدد و رقم دقیق را مشخص نکرده، ولی اینترنت های همراه رایتل در دو رده سرعت ارائه می شوند: سرعت پایه و سرعت حرفه ای! بهترین کار این است که برای سفر چند روزه تان به اعصابتان احترام بگذارید و یک بسته با سرعت حرفه ای تهیه کنید، چون دارید به جایی می روید که نمی دانید سرعت چطور است و شاید همین سرعت حرفه ای آن جا آن طور که انتظار دارید، حرفه ای نباشد. بسته سه روزه رایتل با سرعت حرفه ای ۴۰۰ مگابایت حجم دارد و در کل شبانه روز می توانید از آن استفاده کنید. قیمت این بسته پنج هزار تومان است که البته در مقابل هزینه زغال و آتش زنه و بال کبابی به حساب نمی آید.


اگر یک هفته دانلود دارید (ایرانسل)

شرایطش یک مقدار خاص است ولی نسبت حجمی که می گیرید و مبلغی که می پردازید کاملا منطقی است. قضیه این است که ایرانسل یک بسته یک هفته ای دارد که در آن از ساعت شش صبح تا ۱۲ ظهر هفت روز متوالی می توانید پنج گیگابایت اینترنت همراه داشته باشید. خوبی اش این است که شش تا ۱۲ ساعت عجیب و غریبی نیست و اگر ریچ کیدز آو تهران نباشید، ساعت زندگیتان از ظهر شروع نمی شود. پس ۲۰۰۰ تومان بدهید و دانلود کنید و حالش را ببرید.

اگر اهل برنامه ریزی هستید (رایتل)

بسته های یکساله رایتل تنوع نسبتا خوبی دارد اما منطقی ترین اش بسته ۳۶ گیگابایتی با سرعت حرفه ای است که ۳۶ گیگا بایت حجم شبانه هم به آن اضافه می شود. برای خرید این بسته باید ۱۵۳ هزار تومان بپردازید، البته اگر چند ماه مانده به تمام شدن یک سال کم آوردید هم نگران نباشید، می توانید پنج گیگ افزایشی را با پرداخت ۲۸ هزار تومان داشته باشید.

اگر مصرف نرمال دارید (همراه اول)

بسته های اینترنت همراه اپراتور اول راست کار شما معمولی هاست! سرعت معمولی، حجم کمی که برای تلگرام و اینستاگرام کافی است و یک قیمت مناسب که فشار نیاورد. بسته هفت روزه آلفا پلاس همراه اول ۳۰۰ مگابایت حجم روزانه و ۳۰۰ مگابایت حجم شبانه دارد و با قیمت پنج هزار تومانی اش، کمی گران به نظر می رسد اما دقت کنید که سرعتش از آلفا بالاتر است.
فقط طبق معمول مشکل حجم شبانه را دارد که شاید زندگی جغدی نداشته باشید و دو شب تا هشت صبح خواب باشید. در آن صورت باید طوری برنامه ریزی کنید که حجم تان حیف و میل نشود.

اگر می خواهید امتحان کنید (ایرانسل)

اگر یک کاربر کلاسیک هستید و ADSL هم ندارید، برای یک ماه دو گیگ حجم برایتان کافی است. در صورتی که از کاربران اعتباری ایرانسل باشید، بسته یک ماهه ۱٫۵ گیگابایتی به اضافه یک گیگابایت حجم شبانه در خدمت شماست. اگر دائمی هستید هم بسته دوگیگابایتی را پیش رو دارید که بدون محدودیت شبانه است. هر دوی این بسته ها ۱۰ هزار تومان قیمت دارند که برای هزینه یک ماه اینترنت منطقی است. قدیم ترها را هم که نگاه کنید، اینترنت ۱۲۸ را با همین قیمت می گرفتیم و به نظر می رسد پرداخت ماهی ۱۰ هزار تومان برای اینترنت کاملا تیپیکال است.

اگر هات اسپات می کنید (رایتل)

شوخی ای وجود دارد که می گوید نصب کردن تلگرام و اینستاگرام برای پدر و مادرها اولین و آخرین اشتباهی است که یک جوان می تواند مرتکب شود. اگر این اشتباه را کرده اید، باید پای هزینه های آن هم بایستید و مهم ترین هزینه آن خرید اینترنتی است که تاب دانلودهای والدین را داشته باشد و وسط ماه لنگتان نگذارد. بسته یک ماهه رایتل با هفت گیگابایت حجم جان می دهد برای این کار، به خصوص که هفت گیگ هم حجم شبانه دارد که ته اش یک چیزی برای خودتان بماند. برای خرید این بسته باید ۲۸۰۰۰ تومان هزینه کنید.


اگر فیلم دانلود می کنید (رایتل)

کلا رایتل انگار بیشتر هوای فیلم بازها را دارد، چون با آپارات و فیلیمو هم قرارداد بسته و اگر با اینترنت رایتل در این سایت ها فیلم تماشا کنید، تخفیف های خوبی شامل حالتان می شود. اگر فیلیمو را نمی شناسید، در جریان باشید که یک سایت دانلود و تماشای قانونی فیلم و سریال است که از زیرمجموعه های آپارات محسوب می شود. رایتل یک بسته یک ماهه دارد که جان می دهد برای دانلود فیلم و می توانید در طول یک ماه بین ساعت دو شب تا هشت صبح ۳۰ گیگابایت اینترنت مصرف کنید، آن هم به قیمت ۱۰ هزار تومان که انصافا می ارزد، البته بدی اش این است که آن موقع شب اگر از اینترنت راضی نباشید، دستتان جایی بند نیست و باید تا صبح صبر کنید.

اگر اهل شبانه نیستید (ایرانسل)

البته سلیقه ای است اما این حجم شبانه یک حالت زوری ای دارد که آدم زیاد با آن راحت نیست. بسته یکساله ایرانسل بدون حجم شبانه و به همین منظور طراحی شده و در یک سال ۴۸ گیگابایت حجم به شما می دهد و در ازایش ۱۲۰ هزار تومان می گیرد.

اگر ویژه باز هستید (همراه اول)

یک اینترنت همراه اول یک ماهه با حجم دو گیگا بایت روزانه و دو گیگابایت شبانه و سرعت آلفاپلاس هست که ارزش آن ۱۵ هزار تومان است اما همراه اول آن را با قیمت ۱۲ هزار تومان عرضه می کند که مشتری شوید. البته که سه هزار تومان کسی را نکشته ولی برخی معتقدند کلا تخفیف روح انسان را تازه می کند، حالا هر قدر می خواهد باشد.


  • آخرین ویرایش:یکشنبه 25 فروردین 1398
نظرات()   
   

نت های سربریده در اینترنت؛ سرویس های موسیقی آنلاین

سایت فروش اینترنتی «e-bay» را که باز کنید و در بخش جست و جو به دنبال «آی پاد» کلاسیک با حجم ۳۰ گیگابایت بگردید، احتمالا یکی از نمونه هایی را که با امضای «بونو» از اعضای اصلی گروه موسیقی راک «ایرلند یو ۲» روی آن نقش بسته، پیدا می کنید.

این مدل آی پاد، زمان تولید و رونمایی، انقلابی در صنعت موسیقی به پا کرد. تا پیش از آن چیزی که میان علاقه مندان موسیقی رایج بود و معمولا برای گوش دادن به موزیک به صورت همراه از آن استفاده می کردند، دستگاه های «سی دی من» بود که البته محدودیت های زیادی داشت؛ از این دستگاه ها فقط برای پخش سی دی با محدودیت حجم ۷۰۰ مگابایتی استفاده می شد. به علاوه اینکه بعداز چنید سی دی ها از بین می رفتند و همچنین این صحفه های نوری، با کیفیت مشخصی می توانستند موسیقی را روی خود ذخیره کنند.

وقتی «استیو جابز» فقید، مدیر «اپل»، روی صحنه، آی پاد کلاسیک جدید را معرفی کرد از آن به عنوان گجت انقلابی نام برد. چیزی که فراتر از یک شعار تبلیغاتی و درواقع رویایی بود که تعبیر شد. حجم ۳۰ گیگابایتی حافظه آی پد چیزی اندازه هارددیسک های کامپیوترهای قدیمی بود و ۳۰ گیگابایت یعنی بهشتی برای دوستداران موسیقی. در آن روزها می شد آرشیوهای شخصی را به صورت کامل روی این آی پادها ذخیره کرد.

 

در هر دوره ای رونمایی از گجت و محصولی تازه می توانست صنعت موسیقی جهان را با تحولی بنیادین رو به رو کند. بعد از دوران صفحه ها و زمانی که نوارهای مغناطیسی یا همان کاست ها به اصلی ترین بخش موسیقی تبدیل شدند، این انقلاب یکی از دوره های اصلی خود را پشت سر می گذاشت؛ همین روند در جریان فراگیری سی دی ها نیز روی داد و در نهایت قابلیت ذخیره سازی فایل های موسیقی روی حافظه های کوچک، دستگاه های پخش موسیقی و دستگاه های مشابه بود که تحولی بزرگ را در این صنعت ایجاد کرد. البته این آخرین بار بود که گجتی خاص در این دنیا تغییر ایجاد کرد؛ بعد از آن تغییرات در دنیای موسیقی رنگ و بوی دیگری به خود گرفت.

پدیده ای در دنیای نت ها

استریم صداو تصویر، پدیده ای مدرن و تازه در دنیای اینترنت محسوب می شود. چند سالی هست که این فناوری ها در شبکه های مجازی به کار گرفته می شود؛ اما عدم فراگیری آنها آن قدر که به نظر می رسد طولانی نیست. در روش استریم، فایل های صوتی و تصویری از سرور مبدا روی هارددیسک یا حافظه مقصد ذخیره نمی شوند، بلکه در لحظه می توان آنها را مشاهده کرد و به صورت موقت روی حافظه مقصد باقی می مانند.

از مهم ترین شبکه های مبتنی بر استریمینگ می توان به «یوتیوب» اشاره کرد؛ این شبکه که از زیرمجموعه های گوگل است، ویدئوها را به صورت استریم پخش می کند و قابلیت دانلود نیز به صورت رسمی و قانونی در این وب سایت وجود ندارد. بینندگان وقتی ویدئو را تماشامی کنند چیزی از فایل تصویری روی گجت یا سیستم آنها ذخیره نمی شود.

وضعیت سرویس های مبتنی بر استریم یا پخش، بدون دانلود در دنیای موسیقی با دنیای تصویر متفاوت است، چرا که در این سرویس ها قرار است کاربر به آرشیو بزرگی از موسیقی به صورت دیجیتالی دسترسی داشته باشد. اتفاق هیجان انگیزی که از آن می توان به عنوان بزرگ ترین اتفاق در دنیای هنر موسیقی نام برد.

چه موافق و چه مخالف قابلیت های مربتط با استریم باشیم، این روند جدید جریانی تازه در دنیا ساخته است؛ این تحولات به ویژه در دنیای اینترنت همیشه با پذیرش رو به رو نشده است. استریم و فضای پیرامون آن را به عنوان موج جدید در دنیای نو می شناسند و آن را هم پای انقلاب «پائولا» در دهه ۶۰ میلادی می دانند.

در آن سال ها ایستگاه های رادیویی نمی توانستند هر آهنگی را که منتشر می شد پخش کنند. برای همین موسیقی هایی که از شبکه های رادیویی پخش می شد اغلب خسته کننده بود. با اصلاح قانون و در برخی موارد دورزدن آن که به انقلاب پائولا معروف شد، شبکه های رادیوی نیازی نداشتند تا برای پخش آلبومی جدید حتما اسپانسر آن موسیقی باشند.

 نت های سربریده در اینترنت؛ سرویس های موسیقی آنلاین

دهه ۸۰ میلادی با انقلاب «MTV» شناخته می شود؛ شبکه گسترده رادیویی و تلویزیونی با انحصار و اختصاص برنامه های خود به دنیای موزیک؛ اما تحولات عمیق در دنیای موزیک اینترنتی با «Napster» شکل گرفت؛ نپستر را می توان از اجداد سرویس های استریم امروزی در نظر گرفت.

مزایا و معایب یک مولود جدید

استریم موسیقی در سال ۲۰۱۵ به نقطه جوش خود رسید. در سال گذشته این سیستم پخش موسیقی رشدی ۹۳ درصدی را تجربه کرد و براساس گزارش های منتشرشده در نشریات معتبری از جمله ورایتی رکورد ۳۱۷ میلیارد استریم در یک سال شکسته شد.

بسیاری از هنرمندان، آهنگ سازان و دست اندرکاران صنعت موسیقی استریم و موسیقی آنلاین، مرکز و آینده این هنر به حساب می آید؛ التبه همه افراد دخیل در تولید موسیقی چنین نظری ندارند. یکی از مخالفان سرسخت موسیقی آنلاین ابرستاره مشهور دنیای نت ها، «تیلور سوییفت» است؛ او در سال ۲۰۱۶ به نشریه «وال استریت ژورنال» گفت به موسیقی آنلاین و در اصل به موسیقی رایگان اعتقادی ندارد

سوییفت یکی از اصلی ترین معضلات در این دنیا را مختص تنزل قیمت در این حوزه اعلام کرد و گفت در صورت فراگیری در آینده شاهد آلبوم ها و کارهای بی کیفیت خواهیم بود. براساس همین گفته ها او به سرویس اسپاتیفای، معروف ترین سرویس موسیقی آنلاین، اعتراض و درخواست کرد تمام آثارش از این شبکه حذف شود.

حذف آثار سوییفت از اپل موزیک با تاخیر بیشتری انجام شد؛ اما وقتی این ستاره دریافت اپل موزیک برای کاربران خود سه ماه رایگان در نظر می گیرد، به این کمپانی هم اعتراض کرد. در کنار این اعتراض ها برخی آهنگ سازان و سرمایه گذاران دنیای موسیقی معتقد هستند مزایایی هم در این روش وجود دارد که نباید آنها را نادیده گرفت؛ یکی از اصلی ترین امکانات که در بررسی موسیقی آنلاین به آن توجه می شود، شعرا «موسیقی همیشه و همه جا» است. موافقان استریم موزیک بر این باورند که مردم در مواجهه با این خدمات برای شنیدن موزیک فعال می شوند.

آرمین فارن بورن یکی از آهنگ سازان و فعالان حوزه موسیقی که در سرویس اسپاتیفای یک میلیون و ۴۰۰ هزار دنبال کننده دارد. درباره خدمات نسل جدید در دنیای موسیقی معتقد است استریم رایگان به معنی آن نیست که هنرمندان در قبال کارها و آثارشان پولی دریافت نمی کنند؛ تنها تفاوت آن است که در روش جدید، پرداخت آنها از منابعی غیرکلاسیک تامین می شود؛ تبلیغات و بازاریابی برای کنسرت ها روش های جدید تامین منابع مالی آنها خواهدبود؛ بنابراین کاهش قیمت ها و حتی رایگان شدن نباید موضوع نگران کننده ای باشد. بسیاری از شبکه های پخش موسیقی آنلاین از اشتراک ماهانه استفاده می کنند. آنها در برابر دریافت مبلغی اندک به صورت ماهانه یا سلانه حق استفاده از آرشیو را برای کاربران ایجاد می کنند.

 

تاثیرات پخش آنلاین موسیقی آنجا مشخص می شود که فضای کنونی را با دوران نوارها و سی دی های فیزیک مقایسه کنیم. در چنین احوالاتی مخاطبان دنیای موسیقی با روش های نوآورانه رو به رو می شوند؛ برای مثال وقتی یکی از آثار گروه یا خواننده و نوازنده ای را دنبال می کنند. نرم افزار یا اپلیکیشن مخصوص نیز گزینه های مشابه را به مخاطب پیشنهاد می دهد، همچنین هوش مصنوعی به کار گرفته شده در این سرویس ها سلیقه عمومی کاربر را رصد و از پی آن فضای دلخواه مخاطب را آماده می کند.

رقابت در دنیا اینترنت

در آغاز هر سرویس و خدماتی گزینه های پیش روی کاربران محدود است. برای همین حق انتخاب زیادی در این زمینه وجود ندارد؛ اما امروزه عناوین و گزینه هایی که هر کاربر با آن رو به رو می شود، تنوع فراوانی دارد و همین موضوع می تواند فضایی رقابتی واقعی تری را ایجاد کند. فضایی که از یک سو می تواند گسترش صنعت موسیقی را تضمین و از سوی دیگر کاربران و مخاطبان بیشتری را به این فضا جذب کند.

اسپاتیفای: یکی از سردمداران این بازار نوظهور بود؛ این کمپانی با ایجاد پلتفرم های متنوع، روی سیستم های دسکتاپ اعم از ویندوز و مک و ساخت اپلیکیشن های مختص هر سیستم عامل همراه، فضایی را ایجاد می کند که هر شنونده در هر جایی که باشد به تمام آرشیو خود دسترسی دارد. این سرویس تازه همچنین آپشن ها و امکانات خلاقانه ای پیش رو مشتریان خود قرار می دهد که پیشنهادهای خانوادگی یکی از جدیدترین های آنهاست؛ در این روش کاربر می تواند تا شش نفر را به عنوان بسته کاربری معرفی کند و در این حالت با هزینه ای کمتر به مدت یک سال مشترک اسپاتیفای شود.

نت های سربریده در اینترنت؛ سرویس های موسیقی آنلاین

اپل موزیک: رقیب اصلی اسپاتیفای در دنیای موسیقی آنلاین، کمپانی اپل است؛ این شرکت آمریکایی با معرفی سرویس خود همزمان با رونمایی از آیفون ۶، اپل موزیک را به دنیا معرفی کرد. البته آرشیو موجود در این سرویس ها با یکدیگر تفاوت چندانی ندارد؛ اما هزینه ها و پیشنهادهای وسوسه کننده در هر کدام با دیگری فرق دارد. اپل باز هم انحصاری عمل کرده و سرویس مورد نظر را فقط برای کاربران محصولات خود ساخته است.


گوگل پلی موزیک: ضلع سوم این فضا، بی شک متعلق به گوگل است؛ با توجه به اینکه بخش بزرگی از بازار گوشی های هوشمند و گجت های همراه در اختیار گوگل و سیستم عامل اندروید است، این جایگاه به نظر درست و دقیق می آید. گوگل نیز با سرویس گوگل پلی موزیک در این میدان رقابت خود را مطرح کرده و به نظر می رسد تا حد زیادی نیز توانسته است جایگاه مناسبی برای خود ایجاد کند. این سرویس روی دستگاه های اندرویدی به صورت پیش فرض فعال است و قابلیت استفاده یک ماه رایگان نیز برای آن وجود دارد.


دیگر انتخاب ها: در کنار گزینه های اصلی می توان به آمازون پرایم موزیک اشاره کرد؛ سرویسی که از دل بزرگ ترین فروشگاه اینترنتی بیرون آمده و سودای رقابت با گزینه های اصلی را دارد. تیدال، دیزر و مایکروسافت گروو، از دیگر نام های آشنا در دنیای موسیقی آنلاین هستند. پروژه های کوچک تر در کنار نام های بزرگی مانند مایکروسافت و آمازون تلاش می کنند مخاطبان محلی تری را به خود جذب کنند؛ برای مثال هم اکنون سرویسی مانند دیزر به صورت فراگیر در تمام دنیا فعال نیست و بسیاری از کاربران در کشورهای مختلف از جمله ایران، نمی توانند از این سرویس استفاده کنند.

شناسایی سلیقه مخاطب

خدمات موسیقی آنلاین بخشی ویژه برای شناسایی سلیقه مخاطب دارند؛ در این بخش براساس آنچه کاربر تاکنون شنیده، آلبوم ها و هنرمندان تازه که تاکنون از آنها چیزی گوش نکرده است معرفی می شوند. گشت و گذار در دنیای کشفیات تازه از جذابیت های پنهان این شبکه هاست؛ علاوه بر این فضای تعاملی و اجتماعی موجود نیز برای اغلب کاربران جذاب است.

تبلیغات در پخش آنلاین

استفاده از شبکه های پخش آنلاین موسیقی به صورت رایگان باعث می شود شنونده در فواصل زمانی مشخص مجبور باشد با تبلیغات کنار بیاید؛ تبلیغاتی که براساس آی پی ثبت شده در سیستم ممکن است به زبان های مختلف پخش شود. فضای این تبلیغات می توان گاهی جذاب باشد؛ اما در ادامه وقتی مجبور باشید آنها را تحمل کنید، کمی عذاب آور می شود.

موسیقی آنلاین، آینده یا کابوس؟

چارلز آرتور؛ گاردین

اگر در اتوبوس نشسته باشید و چشم تان به نمایشگر موبیال بغل دستی تان بیفتد، احتمال اینکه او یکی از کاربران سرویس های آنلاین موسیقی باشد زیاد است. براساس آمار منتشر شده از سوی نهادهای نظارتی در بریتانیا میزان استریم موسیقی در سال ۲۰۱۴ به نسبت سال گذشته آن دوبرابر شده و این رکورد در سال ۲۰۱۵ شکسته شده است.

 نت های سربریده در اینترنت؛ سرویس های موسیقی آنلاین

فرایند موسیقی آنلاین، بازار خرید موسیقی به صورت دانلود از سایت های معتبر را به طور کامل کساد کرده است و اینر وزها کمترکسی در ازای پرداخت پول حاضر می شود فایل های موسیقی را دانلود کند. سریوس های پخش ویدئو و موسیقی نیز در سال های اخیر بخش هایی ایجاد کرده اند که در ازای ارائه برخی خدمات، مبلغی را به صورت ماهانه از کاربران دریافت می کنند. یوتیوب و برخی شبکه های مشابه در صورتی که اکانت ماهانه آنها را خریداری کنید، شما را از شر تبلیغات میان ویدئوها و موسیقی ها نجات می دهند.

«اسنپ چت» به عنوان بزرگ ترین اپلیکیشن برای ادیت عکس ها و ویدئوها که میان نوجوانان بسیار پرطرفدار است. به فکر راه اندازی بخشی مجاز با محوریت موسیقی افتاده؛ اما در شرایطی که استفاده از موسیقی آنلاین طرفداران زیادی دارد، برخی هنرمندان هستند که هنوز به این مقوله روی خوش نشان نمی دهند. علاوه بر «تیلور سوییفت» که حذف آثارش در «اسپاتیفای» شهره عالم شد، می توان به «اِد شیرَن»، «بیانسه» و گروه «گلدپلی» اشاره کرد. آنها وقتی آلبوم جدیدی را به بازار می فرستد، الو آلبوم فیزیکی، سپس نخسه قابل دانلود قانونی و در آخر به صورت استریم در سرویس های متنوع عرضه می کنند؛ این کار آنها نشان دهنده بی اعتمادی شان به سرویس جدید است.

در برخورد با سرویس های جدید نمی توان خوش بینانه یا بدبینانه به ماجرا نگاه کرد، جای خالی واقع نگری در این ماجرا کاملا مشهود است؛ برای نمونه حدود یک میلیارد کاربر در کل دنیا به سرویس اسپاتیفای دسترسی دارند؛ اما فقط ۱۲٫۵ میلیون دلار پرداختی به این سرویس است. درواقع فقط یک درصد از کاربران امکان دارد که مشترک این سرویس شوند. این روند برای باقی شبکه ها و سرویس ها نیز صادق است. سرویس اینترنیت «پاندورا» که فقط در خاک آمریکا می توان از آن استفاده کرد، ۲۵۰ میلیون کاربر دارد؛ اما فقط ۳٫۳ میلیون دلار عایدی این سرویس است. در حالی که هزینه قابل پرداخت برای هر ماه فقط پنج دلار است.

مشکل دیگری که گریبان این شبکه ها را گرفته، گرایش آنها به از دست دادن پول است؛ برای مثال وقتی کاربر یک موزیک را پخش می کند هزینه ای بابت این استریم به هنرمند پرداخت می شود، اگر ابن قطعه بارها و بارها پخش شود، باز هم به همان میزان اولیه به هنرمند و صاحب اثر هزینه پرداخت می شود. در نهایت آن طور که اسپاتیفای می گوید حدود ۷۰ درصد درآمد این شبکه به هنرمندان و صاحبان اثر می رسد.

سرویس های موسیقی آنلاین تا چه اندازه به این صنعت آسیب می رسانند

نیکلاس ولز؛ CNBC

تعداد کمی از هنرمندان بر این باورند که موسیقی آنلاین افتی برای صنعت موسیقی به حاسب می آید. تیلور سوییفت و تام یورک، از اعضای اصلی گروه ردیوهد، معتقدند این روند به ضرر صنعت موسیقی تمام می شود؛ اما در برابر این اقلیت، اکثریتی قرار دارند که موسیقی آنلاین را اتفاقی مبارک در نظر می گیرند و به آینده آن خوش بین هستند.

تحقیقات جدید ابعاد تازه ای را روشن می کند؛ این تحقیقات نشان می دهد ممکن است هر دو این گروه ها اشتباه کرده باشند. براساس تحقیقات اقتصادی سود حاصل از این موسیقی آنلاین تقریبا خنثی است. در دوران فعلی موسیقی آنلاین به بالاترین حد خود رسیده؛ اما سوال اصلی اینجاست که آیا اسپاتیفای عامل تحریم صنعت موسیقی می شود یا آن را افسرده خواهدکرد؟

 

در جریان تحقیقات انجام شده مشخص شد سرویس هایی مانند اسپاتیفای تاثیر زیادی بر جریان فروش سنتی آثار موسیقی دارند و درواقع فروش فیزیکی آلبوم های موسیقی را مختل کرده اند؛ اما از سوی دیگر فروش حاصل از جریان پخش آنلاین، آن کاستی را به طور کامل پوشش داده و درواقع فقط یک تغییر رفتار ایجاد شده و مقایسه فروش، جریان خنثی را نشان می دهد.

این تحقیقات نشان می دهند تاثیر اسپاتیفای و سرویس های مشابه در مختل کردن فروش آثار موسیقی به صورت کلاسیک به معنی آسب رساندن این خدمات نوظهور به صنعت موسیقی نیست؛ در این مورد کاربران و تولیدکنندگان باید براساس جریان روز عمل کنند و تغییر رفتار را بپذیرند و فقط در این صورت است که می تواند این اتفاق جدید را درک کرد.

پرداخت ها در اسپاتیفای شرایط مختلفی دارد؛ این کمپانی معمولا برای هر پخش آنلاین مبلغی حدود ۰٫۰۶ سنت پرداخت می کند و این مبلغ تا ۰٫۸۴ سنت نیز تفاوت دارد؛ البته بسته به هنرمند و گروه موسیقی و همچنین کشوری که قطعه مورد نظر در آنجا پخش می شود، تغییر می کند. همچنین نرخ ها برای کاربران پرمیوم نسبت به کاربرانی که به صورت رایگان از اسپاتیفای استفاده می کنند فرق می کند. براساس تحقیقات متوسط پخش هر قطعه در اسپاتیفای ۱۳۷ بار است؛ اگر نرخ های اعلام شده را براساس این تعداد پخش در نظر بگیریم. به رقمی میان ۳ تا ۴٫۲ میلیون دلار می رسیم. رقمی که برای صنعت موسیقی بسیار زیاد است و می تواند خسارت ناشی از رکود فروش فیزیکی را جبران کند.


  • آخرین ویرایش:یکشنبه 25 فروردین 1398
نظرات()   
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic